Bibliotekos darbuotojų kvalifikacinė kelionė į Prancūzijos bibliotekas

2018 10 11

Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai, kartu su partneriais iš Jelgavos miesto bibliotekos ir Liepojos centrinės mokslinės bibliotekos, įgyvendinant 2014-2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projektą „Development of Innovative library solutions for different generations in the border region“ (Inovatyvių bibliotekos sprendimų skirtingoms kartoms plėtra pasienio regione) Nr. LLI-110, Savitarnos paslaugos bibliotekoje skirtingoms kartoms, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis, spalio 3–5 dienomis organizuota bibliotekos darbuotojų išvyka į Rueil-Malmaison (Prancūzija) mediateką ir Prancūzijos nacionalinę biblioteką.

Įvairialypė Rueil-Malmaison biblioteka – mediateka

Rueil-Malmaison miesto bibliotekų tinklą sudaro Rueil-Malmaison mediateka, trys kaimynystės bibliotekos, žaislų biblioteka, vasaros skaitykla parke. Rueil-Malmaison mediateka miesto centre duris atvėrė 2002 metais. Ši nauja kultūros įstaiga pakeitė buvusią savivaldybės biblioteką. Mediateka pasižymi labai modernia architektūra, čia gausu naujų technologijų: 90 kompiuterių, „iPad“ įrenginių, programų, daugybė skaitmeninių išteklių, prieinamų visuomenei. Ši biblioteka dėl to ir vadinama Mediateka, nes turi didelę kompaktinių plokštelių, DVD, garso takelių kolekciją.

Prancūzijos bibliotekose veikia bendra sistema „Klausk bibliotekininko“, kur bibliotekininkai parengia atsakymus į žmonių klausimus – atsakymas trunka iki trijų dienų ir yra atsakytas bibliotekininko, kuris nusimano tam tikroje konkrečioje srityje. Rueil-Malmaison mediatekos interneto tinklalapyje yra atskiras skyrelis, kuriame pateikiamos bibliotekininkų rekomendacijos apie jiems labiausiai patikusią ar vertingiausią knygą. Mediateka, žinoma, yra labai aktyvi socialiniuose tinkluose, ji turi paskyrų keliuose tinklaraščiuose – už jų turinį yra atsakingi ir juos pildo visi mediatekos darbuotojai. Mediatekoje dirba 47 darbuotojai, 15 jaunuolių dirba ne visą darbo dieną (33 valandas per savaitę), būna dienų, kai apsilanko net 3000 lankytojų. Bendras mediatekos biudžetas yra 144 000 eurų per metus.

Originalios parodos, madų šou bibliotekoje

Mediateka, kaip ir daugelis kitų bibliotekų pasaulyje, turi labai platų veiklų spektrą, daugialypį bendradarbiavimą su mokyklomis ir vaikų darželiais. Daugelis mokyklų vaikų lanko išplėstinę grupę, kurioje mokosi arba kūrybiškai dirba. Akį traukia įdomios, neįprastos, originalios parodos. Pavyzdžiui, ant knygų lentynų pasirodė vaikų kurtos, vizualiai perteiktos pasakos kartoninėse dėžėse. Kartą per metus biblioteka organizuoja madų šou, kuriame kuriami kostiumai iš naudotų žaliavų, rengiami pižamų vakarėliai ir daugybė kitų renginių. Vaikų literatūros skyrius turi net atskirą kambarį, kuriame vyksta įvairūs renginiai vaikams. Pavyzdžiui, greitu metu bus organizuojamas edukacinis užsiėmimas, kurio metu vaikai galės išmokti groti Afrikos instrumentais.

Bibliotekoje galima rasti net sėklų

Žvelgiant į knygų fondą, taip pat pastebimi įdomūs sprendimai. Štai akį patraukia knygos, pažymėtos širdelėmis. Pasirodo, tokiu būdu bibliotekininkai pažymi populiariausius romanus. Akį patraukia ir teminės knygų kolekcijos, skirtos padėti įveikti tam tikrą problemą, jaustis vaikui, šeimai saugiai, rasti išeitį iš susidariusios situacijos. Čia minėtina vaikiškų knygų kolekcija su tokiomis knygomis kaip „Nebijok, tu netrukus turėsi brolį arba sesę“, „Nebijok eiti pas gydytoją“ ir pan. Taip pat mediatekoje yra neįprastas skyrelis, kuriame galima rasti sėklų kolekciją – specialiuose sėklų stalčiukuose visi norintys gali atnešti savo ir pasiimti kitų lankytojų atneštų augalų, daržovių, gėlių sėklų.

Paryžiaus širdyje įsikūrusi Nacionalinė biblioteka

Kitą kelionės dieną bibliotekos darbuotojai vyko į Prancūzijos nacionalinę biblioteką. Šios bibliotekos pastatas yra Paryžiaus širdyje, Rišeljė gatvėje. Prancūzijos nacionalinė biblioteka buvo atidaryta 1868 metais. Centrinėje bibliotekos dalyje yra didelė skaitykla – ovalinė salė, pastatyta tarp 1875 ir 1932 m. Ovalinio kambario sienose yra penkių aukštų, išlenktų knygų plokštės, o lubos dekoruotos apvaliais stoglangiais, kurie apšviečia visą kambarį.

Bibliotekoje yra ne tik daug spaudinių, bet ir įspūdinga prancūzų dailininkų istorinių kūrinių kolekcija – nuo originalių Anri Tulūz-Lotreko iliustracijų iki 16-ojo amžiaus Paryžiaus žemėlapių. Prancūzijos nacionalinės bibliotekos kolekcijos yra unikalios visame pasaulyje: 15 milijonų knygų ir spausdintų dokumentų, rankraščių, nuotraukų, žemėlapių, monetų, medalių, garso failų, vaizdo ir daugialypės terpės dokumentų. Vykdant kultūrinius renginius, akcentuojamos ir atskleidžiamos šios išskirtinės bibliotekos kolekcijos – ištisus metus čia organizuojamos įvairios parodos, paskaitos, koncertai ir susitikimai.

Laisvu laiku bibliotekos darbuotojai turėjo galimybę pamatyti Paryžiaus lankytinas vietas, pasimėgauti prancūzišku žavesiu, patrauklia prancūzų kalba ir draugišku prancūzų bendravimu.

Šis straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už šio straipsnio turinį atsako Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi Europos Sąjungos nuomonę.