Ar žinome, kaip atsikratyti streso?

2018 06 14

Birželio 13 dieną Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) vyko paskaita skambiu pavadinimu „Šalin stresą“. Lektorė, Socialinių mokslų daktarė, Šiaulių universiteto socialinės gerovės ir kūno kultūros studijų katedros docentė Asta Vaitkevičienė susirinkusiuosius supažindino su streso rūšimis, jo poveikiu mūsų organizmui, atskleidė streso įveikimo būdus.

Pasirodo, stresą, teigiamą ar neigiamą, patiriame kasdien, jo išvengti sunku, tačiau svarbu jam nepasiduoti ir stengtis įveikti. Tad šia kiekvienam aktualia tema lektorės paklausinėjome plačiau.

Ar lietuviai yra labai stresuojanti tauta?

Turbūt kaip ir visi kiti. Kažkokių tarptautinių tyrimų mes nesame darę, bet daugiausiai esame tyrinėję socialinius darbuotojus ir socialinius pedagogus, kaip jie išgyvena stresą. Žinau, kad yra kituose universitetuose mokslininkų, kurie tyrinėjo pedagogų, policijos pareigūnų, taip pat gydytojų išgyvenamą stresą. Tai turbūt yra būtent tos profesijų grupės, kurios labiausiai išgyvena stresą. Dar paminėčiau ir lakūnus.

O kokios situacijos, įvykiai žmogui labiausiai kelia stresą?

Pirmiausia, mus labiausiai veikia tai, kas susiję su mumis asmeniškai. Pavyzdžiui, jei kažkur vyksta karinis konfliktas, bet jis su mumis asmeniškai nesusijęs, tai mes galime tik jausti užuojautą tiems žmonėms, kurie išgyvena visus karo baisumus. Tačiau mes patys jaučiamės saugūs. O tai, kas veikia mus asmeniškai visada yra labai skaudu ir jautru, nes tai susiję su mūsų erdve, savigarba, galbūt karjera, lūkesčiais, aplinkos įvertinimu. Ir tai visada mus skaudžiai paveikia. Tad tos situacijos, kurios mums tiesiogiai turi įtakos, yra labiausiai keliančios stresą.

Tai koks būtų paprasčiausias receptas, kaip valdyti stresą?

Manyčiau, pirmiausia, pasakyti „stop“ ir pabandyti suvokti tam toje situacijoje kylančius jausmus, ir kokios tuo metu yra kūno reakcijos, tai yra, ką tuo metu jaučiu – pašiurpsta oda, išpila karštis ir pan. Tada, kai žmogus suvokia tas reakcijas, jis jau gali valdyti savo kūną ir save.

Paskaitos metu minėjote įvairius streso įveikimo būdus (muzikos klausymasis, sportas, sveika mityba ir pan.), o skaitymas gali padėti įveikti stresą?

Taip, žinoma, kad gali padėti, jeigu tai yra jūsų mėgstamas užsiėmimas, mėgstama knyga. Tad tikrai taip.

Koks būtų jūsų, kaip streso tyrinėtojos, palinkėjimas bibliotekos skaitytojams ir darbuotojams?

Skaitytojams - suteikti sau galimybę skaityti. O bibliotekos darbuotojams – puoselėti vasaros atviras bibliotekėles ir panašią veiklą, kuri skatintų žmones sustoti, susimąstyti, patirti skaitymo malonumą.