Jaunųjų kraštotyrininkų šventė Bibliografijos-informacijos skyriuje

2018 06 07

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje įvyko graži kraštotyros šventė. Jos metu, kaip ir kiekvieną pavasarį, Šiaulių jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklą baigusios moksleivės pristatė savo parengtus kraštotyros darbus, o jų palaikyti ir pasveikinti, aptarti metų pasiekimų susirinko Jaunųjų turistų centro kraštotyros ugdymo programos mokiniai ir jų kraštotyros mokytojos: mokyklėlės vadovė Rita Margevičienė, Danguolė Masandukienė, Marija Gedminienė, Daiva Uržienė, Genovaitė Beniušienė.

Pasidžiaugti ugdytinių pasiekimais atvyko Jaunųjų turistų centro direktorius Romualdas Pelenis ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Genovaitė Beleckaitė. Renginyje dalyvavo vyresniosios kraštotyrininkės, Mikelio prizo laureatės Jadvyga Urbonienė ir Vyda Šegždienė. Pirmiausia buvo pasidalinta įgyta patirtimi ir įspūdžiais apie tai, kaip mokslo metais vaikams sekėsi keliauti, pažinti gimtąjį kraštą. Kiek jie yra pastabūs kelionėje, ar pamatomi, išgirstami maži, gražūs dalykai? Minint Piliakalnių metus buvo surengta ekspedicija „Piliakalnių paslaptys“ į Raseinių kraštą. Apie šią išvyką papasakojo jaunoji gidė Austė. Kelionei kruopščiai pasiruošta: surinkta pažintinė medžiaga, sudarytas maršrutas, klausimynas, vyko viktorina. Pagrindinis kelionės objektas – legendomis ir padavimais apipinti Molavėnų piliakalniai, kuriuos aplankę jaunieji kraštotyrininkai sužinojo daug naujo ir įdomaus.

Savitas ir išradingas buvo muzikinės kraštotyros būrelio prisistatymas. Pasakota apie apsilankymą muzikos instrumentų muziejuje, kaip vaikai matavosi tautinius rūbus, iš morkų gaminosi dūdeles, rudens lygiadieniui, laikydamiesi liaudies tradicijų, iš žolynų pasidarė ožį ir jį sudegino. O kad jau būrelis ne bet koks, bet muzikinis, tai mergaitės visus nudžiugino padainuodamos keletą vasariškų ir nuotaikingų dainelių.

Jau renginio pradžioje dalyviai buvo susodinti grupelėmis, kurioms Mikelių mokyklos kraštotyrininkės pristatė savo parengtus kraštotyros darbus. Vėliau kiekvienos grupės atstovai turėjo progą išsakyti savo nuomonę ir vertinimus. Iš viso 2017-2018 mokslo metais buvo parengti penki „mikeliukų“ baigiamieji kraštotyros darbai. Gimnazistės Šarlota Tuzova ir Viktorija Vaitkutė sudarė ir aprašė savo šeimų genealoginius medžius. Paklaustos, kodėl rinkosi tokią temą, merginos sakė, jog joms yra garbė žinoti savo giminės istorijas, laikmečio paženklintas skaudžiais išgyvenimais ir netektimis. Emilijos Karpiūtės darbe „Bičių gyvenimas“ surinkta ir susisteminta medžiaga apie bičių gyvenimą ir bitininko profesiją bei jaunosios kraštotyrininkės parengtas interviu su savo seneliu bitininku A. Zulonu. Gabija Sajenkaitė toliau vystė jau anksčiau pradėtą tiriamąjį kraštotyros darbą apie romų gyvenimą ir jų padėtį Lietuvoje. Vaidos Račkauskaitės darbe „Trispalvė virš gimnazijos“ surinkta informacija apie Šiaulių berniukų gimnaziją (dabartinė Juliaus Janonio gimnazija) ir aprašytas mažai kam žinomas įvykis, kai 1956 m. – gūdaus sovietmečio laikais mieste vykstant spalio revoliucijos demonstracijai – ant mokyklos stogo mokiniai iškėlė lietuvišką trispalvę. Kraštotyros darbe pateiktas pokalbis su šio nepaprasto įvykio dalyviu J. Galkausku, aprašytos incidentą sekusios valdžios represijos ir jame dalyvavusių mokinių likimai.

Moksleivių darbus apibendrinusi J. Urbonienė atkreipė jaunimo dėmesį, kaip svarbu kraštotyrininkui iš šiuo metu prieinamų gausybės informacijos šaltinių atpažinti ir atsirinkti tuos, kurie yra teisingi ir vertingi. Po to sekė Šiaulių jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos baigimo diplomų įteikimo ceremonija. Iš viso nuo šios unikalios mokyklėlės gyvavimo pradžios baigimo pažymėjimai įteikti 263 jauniesiems kraštotyrininkams.

 

Informaciją parengė Bibliografijos-informacijos skyriaus vyresn. bibliografė E. Mačiulienė

GALERIJA