Kaip išmokti pasirinkti ir skaityti knygas?

2018 06 01

Gegužės 31 d., paskutiniąją pavasario dieną, „Saulės“ filiale (K. Korsako g. 10) Šiaulių miesto savivaldybės bibliotekos darbuotojai dalyvavo 4 val. trukmės mokymuose „Sudėtingų ir kritinių situacijų valdymas pagal KATA metodą“. Mokymų vadovė Aušra Benikienė pateikė daug praktinių pavyzdžių, kuriuose turėjo dalyvauti susirinkusieji.

Pasirodo, daugelis skaitytojų nemoka skaityti knygų! Todėl bibliotekos darbuotojai per praktiką gilinosi į tai, kaip teisingai ne tik pasirinkti knygą, bet ir ją perskaityti, kad tikslingai būtų gaunama knygos teikiama nauda ir kaip knygos pagalba atrasti būdą, kad taptume tokie, kokie norime būti.

Mokymų dalyviai turėjo prisipažinti, kas su savimi visada nešiojasi knygą, prisistatyti savo mėgstamais autoriais ar kūrinių pavadinimais, iš teksto rinkti žodžius, skirtingai skaityti duotą tekstą, netgi plauti savo kolegei kojas! Tokiomis užduotimis buvo siekiama atskleisti, kas mums svarbiausia knygose, jų poveikis ir keliama emocija bei faktas, kad tą patį tekstą kiekvienas skaito skirtingai.

Susirinkusieji noriai dalyvavo atliekant užduotis, aktyviai diskutavo, tad, akivaizdu, kad mokymai nei vieno nepaliko abejingo.

Po mokymų su Aušra prisėdome trumpam pokalbiui apie skaitymą...

Tai koks šių mokymų tikslas?

Parodyti, kad galima knygą skaityti kitaip – skaityti, suprasti ir tai, ką skaitai, pritaikyti savo gyvenime, kad tai, ką perskaitei, suteiktų pokyčių.

Vadinasi, mes netikslingai skaitome knygas?

Dažnai taip yra. Nėra konkretaus uždavinio, kodėl aš skaitau knygą, nes dažniausiai skaitome dėl malonumo. Tačiau šio metodo tikslas yra suvokti, kad knyga, ją skaitant kitaip, gali duoti praktinę naudą. Kai kurie neskaito knygų, nes galvoja, kokia man iš to naudą? O nauda tokia, kad knygoje yra tam tikra instrukcija, kaip tu gali pakeisti savo gyvenimą. Tą suvokus, skaitymas tampa sąmoningu ir tikslingu.

Tie, kurie neskaito knygų, teigia, kad skaityti tiesiog nemėgsta...

Dažniausiai tokių žmonių nėra, kurie nemėgtų skaityti. Kaip rodo mūsų patirtis, tyrimai, tiesiog žmogus dar nerado savo knygos, o pasirenka netinkamas knygas, kurios tiek labai jo nesudomina. Tad iš tiesų skaityti, greičiausiai, mėgsta visi, tik ne visi tą žino.

Tai pagal ką reikia rinktis knygas?

Yra daug įvairiausių kriterijų. Rinkdamasis knygą, gali galvoti apie savo situaciją, apie pokytį, kurio nori, apie savo amžių, išsilavinimą, pomėgius. Taigi yra daug veiksnių, lemiančių knygos pasirinkimą. Tad reikia pačiam ieškoti, nepasitikėti vien kitų rekomendacijomis, nes kas patinka vienam, nebūtinai patiks kitam.

Ko palinkėtumėte kiekvienam skaitytojui?

Surasti savo knygą.

GALERIJA