Pažintinis pristatymas „Lietuvių vaikų literatūros kelias 1991-2017 metais"

2018 05 11

Gegužės 9 d. „Šaltinėlio“ filiale vyko reikšmingiausių lietuvių rašytojų knygų vaikams, išleistų 1991-2017 metais, pristatymas.

„Šimtas knygų vaikams ir Lietuvai“ sąraše yra 23 minėtame laikotarpyje parašytos knygos. Kaip minėjo renginio vedėja Šiaulių universiteto Humanitarinių mokslų katedros profesorė Dž. Maskuliūnienė „po 1990-ųjų Lietuvoje vaikų literatūros raida tarsi stabtelėjo ir tik XXI a. pradžioje vėl ėmė įsibėgėti“. Dž. Maskuliūnienė  išsamiau pristatė Ramutės Skučaitės, Almos Karosaitės ir Rimanto Černiausko kūrybą vaikams.

Lietuviškų vaikų ir paauglių knygų šimtuke dvi Ramutės Skučaitės knygos – „Laiškas sekmadieniui“ (1998) ir „Takelis iš naujo“ (2001). R. Skučaitė – poetė, dramaturgė, operų libretų autorė ir vertėja, publicistė, reporterė. Tai pirmoji poetė Lietuvoje, kuriai 2009 m. buvo įteikta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija už mažų ir suaugusių žmonių pasaulio vienybę, už žodžio skaidrumą. Nuo pirmosios knygos pasirodymo 1965 m. išleista per 40 knygelių vaikams. Daugelį jų puošia jos dukros dailininkės, scenografės Jūratės Račinskaitės iliustracijos.

Renginio metu pradinukai buvo mokomi suprasti poetinį tekstą, pajausti kiekvieno eilėraščių „Žvangučiai“, „Tulpė“ žodžio svarbą bei kviečiami padeklamuoti poetės eilių.

Alma Karosaitė nuo 1986-ųjų, kai pasirodė pirmoji  knyga vaikams ,,Kas mažas neišdykęs“, parašė per 20 eilėraščių knygelių jauniesiems skaitytojams. Vienas reikšmingiausių eilėraščių herojų – asilėlis. Poetė yra išleidusi keletą knygų apie asilėlį: „Asilėlis: eilėraščiai mergaitėms ir berniukams“ (1999), „Asilėlis Benas žinių šaltinyje“ (2001) ir „Kurgi ta Asilija?“ (2003) ir „Asilėlis Benas svajonių žirgyne“ (2013). Šį knygų ciklą galima laikyti poetės kūrybos šerdimi.

 Skaitant eilėraštį „Asilėlis“, mokiniai diskutavo, kad kiekvienas iš mūsų turi teisę išlikti savimi, nesigėdijant savo prigimties.

Vertingiausias ir reikšmingiausias Rimanto Černiausko kūrinys vaikams „Slieko pasaka“ (2007).  Metų knygos rinkimuose 2007-aisiais jo kūrinys buvo apdovanota kaip geriausia knyga vaikams. Ši knyga įtvirtina XXI a. lietuvių vaikų literatūroje atsiradusią nonsenso stilistiką.

Renginio dalyviai, kurie neieško lengvo pasiskaitymo ir nesibaimina probleminių temų, buvo skatinami skaityti R.Černiausko knygas „Kairiarankų šalis“, „Jūra yra sūri“, „Vaikai ir vaiduokliai“.

 

GALERIJA