„Varsos“ filiale - Metų Knygos autorius

2018 04 16

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale vyko susitikimas su rašytoju Rimantu Kmita. Bibliotekos bendruomenei jis pristatytas kaip įvairiaplanio žanro kūrėjas: išleistos moderniosios poezijos knygos, monografija - studija „Ištrūkimas iš fabriko“, vertimų bei sudarytojo darbai. Beje, tai aukštas pareigas užimantis ir habilituoto mokslų daktaro laipsnį turintis žmogus.

Prieš porą metų, dar nepasirodžius „Pietinia kronikams“, TV kultūros laidoje „Formatas“ kai kas, tikriausiai, atkreipė dėmesį į šiaulietį poetą, - stiprios, modernios literatūros kūrėją. Tuomet nežinojome, kad jis taip tarmiškai pokštaus, nukeldamas mus į 1995-uosius... Laikmečio mozaikoje atpažįstame miesto erdves, verslus ir išvykas, aprangos stilių bei tuometę jaunimo šnektą. R. Kmita „reabilitavo“ žargoną, priversdamas į knygos puslapius žvelgti giliau: pamėgtas regbis užgrūdino ištvermę ir atsakomybę, o skaitoma literatūra išugdė filosofines nuostatas ir pasirinkimo supratimą.

Paklausus, ar kūrinys įeis į mokyklos programą, autorius juokaudamas atsakė, kad visad „įdomiau tai, kas už programas“. Šiame susitikime teigta, kad planuojama apie knygą kalbėti ir mokyklose. Džiugu, kad Rimantas Kmita yra tarsi literatūros ambasadorius, primenantis visiems apie mūsų šaknis ir kelią į namus.

Renginio metu skaitytos ištraukos, diskutuota bei atsakinėta į klausimus. Siekiant atgaminti praeitį, ieškojome ir radome tai primenančių daiktų: VEF‘as, plakatai, platforminiai batai. Ženkliukai, pinigai ir šlipsai... („Muziejaus“ autorė - I. Pelanienė). Baigiantis renginiui, R. Kmitai įteikta padėka ir „medalis“, kurį apsukus skaitome: „Antra medalia puse. I viskas - originals...“

Metų Knygą jau turime. Žadamas ir jos tęsinys. Įvyko ir sukurto miuziklo-spektaklio premjera. Be to, knygos tekstas patenka į geras rankas. Jis patikėtas režisierei - scenaristei Eglei Vertelytei, jau pelniusiai tarptautinį pripažinimą. Filmas bus gal kiek kitoks, tačiau su ryškėjančiais veržlaus šiauliečio štrichais. Anot rašytojos D. Kalinauskaitės, „Laikykitės, nešiauliškiai...“

Paruošė Birutė Padvarietienė