Apie pasakas Vaikų literatūros skyriuje

2017 11 28

Pasakos – neatsiejama vaikystės dalis, nuo seniausių laikų keliaujančios iš lūpų į lūpas, paprastai sekamos ar skaitomos vakarais. Todėl vieną vėlų vakarą Vaikų literatūros skyriuje rinkosi tie, kurie skaito, seka ir domisi pasakomis. Šiaulių universiteto docentė, Lietuvos meno asociacijos narė Nijolė Bražienė paskaitoje „Stebuklinga pasakų galia“ dalijosi mintimis ir patarimais apie pasakų svarbą asmenybės raidai, pasakas įvardijo kaip seniausią pedagogikos metodą, kuris paruošia vaikus gyvenimui, perduoda tradicijas, supažindina su visuomenės ir gamtos dėsniais.

Pasakos padeda pažinti save ir kitus, skirti gėrį ir blogį, suteikia drąsos ir mažina įtampą susidūrus su bauginančia, nepažystama tikrove. Pasakų sekimas ar skaitymas yra vienas iš tėvų ir vaikų bendravimo būdų, užtikrina saugumo jausmą, sukuria artimus santykius. Šis kasdienis ritualas sukuria stiprų emocinį vaiko ir tėvų ryšį, per pasakas tėvai vaikams atskleidžia pagrindines vertybes jiems suprantama forma. Vaikams pasakų klausymasis yra vienas iš būdų mokytis, jie išgirsta naujų žodžių, turtingas pasakų žodynas lavina kalbą, stiprina atmintį, moko sukoncentruoti dėmesį, skatina kūrybiškumą, ugdo fantaziją.

Lektorė supažindino su pasakų simbolika ir struktūra, pasakų terapijos metodu ir jo įtaka savęs pažinimui, atsakė į klausimus apie adaptuotas pasakas, liūdnas H. K. Anderseno istorijas. N. Bražienė patarė nenuvertinti vaikų ir nebijoti skaityti ar sekti baisių pasakų, nes smurtas pasakose visada turi priežastį ir yra motyvuotas. Vaikai atskirs kas yra tikra ir kas ne. Pasakos dažnai baigiasi gerai, tai saugumo, tikėjimo gera ateitimi ir optimizmo šaltinis. Tik siūloma atsisakyti gausiai iliustruotų pasakų knygų, kurios stabdo vaizduotės lavinimą.

Pasakos, kaip ir gyvenimas, pilnos išbandymų, ieškojimų ir atradimų, jos pripildo gyvenimą prasmės, saugumo ir stebuklų.

Paskaita organizuota vykdant Lietuvos kultūros tarybos ir Šiaulių miesto savivaldybės iš dalies finansuojamą projektą „Biblioteka – erdvė kūrybai ir draugystei“.

 

 

iqqr5b16 LTK Logotipas2

 

 

 

 

 

GALERIJA