Rėkyvos filiale paroda Karaliui Mindaugui

2017 07 05

Liepos 6 d. – Mindaugo karūnavimo diena, ta proga kviečiame apsilankyti liepos 3 – 10 dienomis Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Rėkyvos filiale (Energetikų g. 7) vykstančioje parodoje „Karalius Mindaugas“. Parodą paruošė Marija Vosgirdienė.

Keli mitai apie karalių Mindaugą:

1. Mindaugas buvo žiaurus, griežtas ir puikus karvedys.
Iki šiol istorikai nesutaria dėl to, koks buvo Mindaugo charakteris. Manoma, kad jis labiau mėgo diplomatines priemones, o jėgos imdavosi tik tada, kai priversdavo aplinkybės. Jo kariuomenei dažniausiai vadovaudavo patyrę karvedžiai. Paties Mindaugo žygiai nebuvo labai sėkmingi.

2 .Mindaugas buvo vienintelis Lietuvos karalius
Karaliaus titulas Lietuvoje yra šiek tiek mistifikuotas. Viduramžiais nebuvo viskas taip tvarkingai ir griežtai apibrėžta. Mindaugas iš kitų Lietuvos valdovų išsiskiria tik tuo, kad buvo pripažintas Romos popiežiaus. Tačiau karaliaus titulą galėjo naudoti ir kiti. Be to, paties žodžio „karalius“ tuo metu Lietuvoje nebuvo, jis iš slavų kalbos atėjo tik vėliau, kai Jogaila tapo Lenkijos karaliumi. Lietuvos valdovai tuo metu buvo vadinami kitaip - viešpačiu, valdovu, kunigu, kas išvertus iš vokiečių kalbos ir reiškė „karalius“.

3. Mindaugas turėjo barzdą
Susiformavęs Mindaugo įvaizdis - vyras su barzda ir iškeltu kalaviju - yra kilęs iš XVI a. pabaigos Aleksandro Gvanjinio kronikos. Tiesa, jis nieko bendro neturi su tuo, kaip iš tiesų atrodė Mindaugas. Be to, yra žinoma, kad kronikininkas tas pačias iliustracijas naudodavo net keliems valdovams pavaizduoti. Istorikai mano, kad Mindaugas tikriausiai neturėjo barzdos, mat tuo metu lietuviams buvo įprasta barzdą skustis.

4. Mindaugas turėjo dvi žmonas
Apie Mindaugo meilės žygius, deja, nežinoma daug. Vieni istorikai įsitikinę, kad Mindaugui ir Mortai jų santuoka buvo jau antroji, kiti linkę manyti, kad Mindaugas turėjo tik vieną žmoną. Istoriniai šaltiniai byloja, kad Mindaugas nužudė Žemaičių kunigaikštį Vismantą ir galbūt pagrobė jo žmoną Mortą. Tiesa, gali būti, kad Morta tuo metu dar nebuvo ištekėjusi, o tik susižadėjusi.

Daugiau faktų rasite: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/kultura/kulturos_naujienos/mitai_apie_karaliu_mindauga/,print.1