1 300 ženklelių Tarptautinėje faleristikos parodoje „Esperanto parolata -130“

2017 06 15

Esperanto kalba egzistuoja daugiau nei šimtą metų ir per tą laiką įrodė esanti neutrali dialogo, tarpkultūrinio bendradarbiavimo kalba. Šiemet minėdami 130 metų jos sukaktį prisimename, kad Lietuvoje gyveno ir kūrė Liudvikas Zamenhofas, esperanto kalbos tėvas. Kontaktai su esperantininkais iš Baltijos šalių, Kroatijos, Slovėnijos ir Belgijos leido Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filialo darbuotojams surengti pirmąją tarptautinę faleristikos parodą „Esperanto parolata -130“, skirtą tarptautinės kalbos jubiliejui. Ji taip pat skiriama žinomų Lietuvos esperantininkų Eugenijos Klupšienės, Jokūbo Žmudskio, Albino Vebeliūno atminčai.

Postūmį surengti parodą davė atrastoji daug metų rinkta žinomo kolekcininko kauniečio Albino Vebeliūno (1907- 1994), kurį galime vadinti esperanto faleristikos pradininku, kolekcija.  Joje - 360 ženklelių. Padėjo partneriai Lietuvos ir Latvijos esperanto sąjungos, Zagrebo, Opatijos ir Džurdževaco (Kroatija), Brežicos (Slovėnija) bendraminčiai Boris di Constanzo, Vlado Jurkovič, Aivars Kalninš, Josip Pleadin, Anton Mihelič.  Gausias kolekcijas eksponavo Palmyra Lukoševičienė (Panevėžys),Tatjana Šilienė (Vilnius)  šiauliečiai Nijolė Petraitytė, Zenonas Sabalys, Petras Stasiūnas, Vygantas Šlepavičius, Česlovas Žegulis.

Lankytojų dėmesiui pateikiami 1 300 ženklelių ir medalių iš 30 pasaulio šalių (Armėnija, Austrija, Belgija, Brazilija, Bulgarija, Čekija, Didžioji Britanija, Estija, Ispanija, Italija, JAV, Kinija, Kirgizija, Kroatija, Latvija, Lietuva, Makedonija, Norvegija, Prancūzija, Rusijos Federacija, Serbija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Tadžikija, Ukraina, Uzbekija, Vengrija, Vokietija). Tolimiausia šalis – Kinija.

Ekspozicijoje atspindimos tarptautinių ir nacionalinių esperanto organizacijų, kongresų ir kitų renginių bei garsių asmenybių temos.

Parodos retenybės - ženkleliai iš Marko van Bempto (Belgija) rinkinio. Tai šimtamečiai pasaulio Esperanto ir nacionalinių kongresų net nuo 1920 metų. Markas - iš Leuveno miesto, informatikas, finansų analitikas, bibliofilas ir faleristas. Jo esperanto bibliotekoje, kurią pradėjo kaupti 1990m., 11 000 vienetų knygų ir kitų įvairenybių.

Didžiausias dėmesys skiriamas Baltijos šalių esperanto paveldo ir dabarties temai (Baltijos šalių kongresai, tradicinių Lietuvos esperantininkų renginių („Muzo“, „Boatado“, „Zamenhofaj tagoj“ ir kt.)). Eksponuojama atskirų šalies klubų atributika.

Į parodos atidarymą atvyko žinomi esperanto kalbos puoselėtojai Vytautas ir Tatjana Šilai iš Vilniaus, Palmyra Lukoševičienė iš Panevėžio. Vilniečių V. ir T. Šilų kolekcijoje atradome pirmuosius Šiaulių esperanto ženklelius (1968-1970 m.)

Vytautas Šilas šiauliečiams pristate savo neseniai išleistą studiją „Zamenhofas istorinėje Lietuvoje“.

Liepos mėnesį paroda keliaus į Latvijos uostamiestį Liepoją.

Parodos kuratorė Nijolė Petraitytė, Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė.