Bibliografijos-informacijos skyriuje – kraštotyros darbų parodos

2017 05 29

Jau įprasta, kad Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje gegužės mėnuo yra kraštotyros mėnuo. Šis mėnuo dosnus ne vien kraštotyros renginiais, bet ir eksponuojamomis įvairiomis kraštotyrinėmis parodomis. 2017-ieji metai Šiaulių kraštotyrininkams yra svarbūs tuo, kad Šiaulių kraštotyros draugija mini 90-ties metų sukaktį. Šiai svarbiai datai pažymėti bibliotekoje eksponuojamos net trys parodos.

Pirmojo aukšto bibliotekos fojė mus pasitinka Birutės Marijos ir Albino Algirdo Musneckių parengta paroda „Miesto šviesuoliai“. Joje eksponuojamos Šiaulių miestui bei kraštotyrai nusipelniusių žmonių nuotraukos, rankraščių faksimilės, pateikti svarbiausi jų veiklos ir gyvenimo faktai. Pirmasis stendas skirtas Elenai Adomavičienei - pedagogei, edukologijos mokslų daktarei, kraštotyrininkei, Mikelio prizo laureatei, Šiaulių jaunųjų kraštotyrininkų ugdymo mokyklos įkūrėjai ir vadovei. Jame gausu nuotraukų iš įvairių renginių, faksimilėse įamžintos kraštotyrininkės mintys ir palinkėjimai, pateiktas 2009-ųjų gruodį parašytas jos eilėraštis „Gyvenimas“. Labai svarbus Šiauliams ir įžymiosios Venclauskių giminės indėlis.  Parodoje eksponuojama profesionaliai fotomenininkų parengta medžiaga apie Kazimiero Venclauskio ir Stanislavos Jakševičiūtės-Venclauskienės šeimą, jų namus, kuriuos dukros padovanojo Šiaulių miestui, jų atminimo įamžinimą. Daug dėmesio skirta vienai iš dukterų – teisininkei, ilgaamžei Šiaulių miesto Garbės pilietei Gražbylei Venclauskaitei, tapusiai tikru miesto šviesuolio simboliu. Eksponuojamos įdomios ir išskirtinės nuotraukos iš parodos autorių sukaupto archyvo. Parodoje rasime stendą, skirtą įžymiai šiauliečių šeimai - Stanislovui ir Jadvygai Jurevičiams bei jų jauniausiai dukrai Vandai Kavaliauskienei. Stanislovas Jurevičius buvo pedagogas, chemikas, provizorius, organinės chemijos vadovėlio autorius. Lietuvos nusipelniusios provizorės, Kraštotyros draugijos narės, Mikelio prizo laureatės, visuomenės veikėjos Vandos Kavaliauskienės viso gyvenimo aistra buvo kraštotyra. Jei ne ji, Šiauliai neturėtų unikalaus Katinų muziejaus, kurį kraštotyrininkė 2010 m. padovanojo miestui. Eksponuojama medžiaga ir apie Joną Krivicką – mokytoją, kraštotyrininką, Mikelio prizo laureatą, nepamainomą ekskursijų vadovą, visuomenininką, knygų ir straipsnių autorių. J. Krivisko iniciatyva buvo įkurtas muziejus Šiaulių J. Janonio gimnazijoje, kuriam jis ilgą laiką vadovavo. Gausi medžiaga eksponuojama stende, skirtame Šiaulių miesto Garbės piliečiui, menotyrininkui, kraštotyrininkui, Mikelio prizo laureatui, profesoriui Vyteniui Rimkui ir jo tėvui Jaroslavui Rimkui. Rasime informacijos ir apie Garbės kraštotyrininką, Mikelio prizo laureatą, įdomių ekskursijų po Lietuvą vadovą Danielių Balčiūną. Jam skirtas stendas gausiai iliustruotas nuotraukomis iš įvairių kelionių.

Bibliotekos Konferencijų salėje eksponuojama paroda „Šiaulių kraštotyrininkai – Mikelio prizo laureatai“. Šioje parodoje eksponuojamos Šiaulių miesto kraštotyrininkų – Mikelio prizo laureatų ir jiems įteiktų skulptūrėlių nuotraukos,  šių garbių žmonių pasisakymų apie kraštotyrą faksimilės bei Garbės kraštotyrininkės Irenos Rudzinskienės sukurtas Mikelio prizo laureatų genealoginis medis. Nuotraukos paimtos iš archyvo, sukaupto ir saugomo bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje. Jas kompiuterinėmis programomis koregavo kraštotyrininkai fotomenininkai Albinas Algirdas ir Birutė Marija Musneckiai. Medžiagą parodai parengė Bibliografijos-informacijos skyriaus vedėja Rima Giržadienė.

Dar viena įdomi kraštotyros paroda - „Šiaulių kraštotyros draugijai – 90“. Joje eksponuojami originalūs draugijos dokumentai iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus rinkinių, taip pat čia rasime įvairios literatūros, susijusios su Šiaulių kraštotyros draugijos veikla, iš Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos fondų.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos

Bibliografijos-informacijos skyriaus informacija