Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos mokslo metų baigimo šventė

2017 05 22

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje įvyko Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos 2016-2017 mokslo metų baigimo šventė, kurios metu ugdytiniai pristatė savo kraštotyros darbus, o šešiems iš jų buvo įteikti mokyklos baigimo pažymėjimai. Renginį vedė jaunųjų kraštotyrininkų vadovė mokytoja Rita Margevičienė. 

Drauge su moksleiviais šventėje dalyvavo vyresnieji kraštotyrininkai, Mikelio prizo laureatai: Joana Lidija Pranienė, Birutė ir Algirdas Musneckiai, Vyda Šegždienė, Jadvyga Urbonienė, Vytautas Mažeika, Vytenis Rimkus, Irena Rudzinskienė, Rima Giržadienė. Palaikyti ir pasveikinti mokinių atvyko Šiaulių jaunųjų turistų centro direktorius Romualdas Pelenis ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Genovaitė Beleckaitė.

R. Margevičienė pabrėžė, kad šiemet renginys yra ypatingas, nes vyksta Lietuvos kraštotyros draugijai minint 90-ies metų sukaktį. Šiaulių jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokykla gyvuoja ir savo veiklą tęsia jau daugiau nei 20 metų. Mokytoja priminė susirinkusiesiems istoriją apie tai, nuo kada ir kodėl Šiaulių kraštotyrininkai ėmė vienas kitą vadinti Mikeliais, o vėliau buvo įsteigtas unikalusis Mikelio prizas darbščiausiam metų kraštotyrininkui pagerbti, tuo pačiu vardu buvo pavadinta ir Jaunųjų kraštotyrininkų ugdymo mokykla. R. Margevičienės pasakojimą įdomiomis detalėmis papildė Garbės kraštotyrininkė I. Rudzinskienė. Tuomet kraštotyrininkai rengę ekspedicijas po Šiaulių krašto kaimus ir rinkę visokiausias senienas - eksponatus besikuriančiam „Aušros“ muziejui. Vienos sodybos šeimininkė Kumpikevičienė paklausta, ar neturi kokių senovinių rakandų bei namų apyvokos reikmenų, atsakė nieko, kas būtų vertinga, neturinti. Kraštotyrininkai buvo atkaklūs ir įsiprašė į palėpę, o iš ten grįžo nešini įdomiais eksponatais. Šeimininkė tik kraipė galvą stebėdamasi: „anksčiau tik žydelis Mikelis po kaimus važinėdamas tokius rakandus rinkdavo, o dabar, matai, miesto ponams prisireikė...“ Pasijuokė kraštotyrininkai, patiko jiems tas palyginimas, ir, Marijonai Čilvinaitei pasiūlius, ėmė šiuo vardu vadinti vienas kitą. Taigi, Mikelis – tai kraštotyrininkas, kruopščiai, po kruopelytę renkantis ir išsaugantis ateities kartoms spalvingas savo krašto istorijos detales. Buvo prisimintos ir aplinkybės, kurios paskatino Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos įsteigimą Šiauliuose. Šios unikalios mokyklėlės įkūrimo iniciatorė buvo Šiaulių universiteto docentė Elena Adomavičienė. Vyko Lietuvos kraštotyrininkų suvažiavimas, ir ji pastebėjo, kad tame suvažiavime - vien „žilos galvelės“, t. y., vyresnio amžiaus, jau pagyvenę žmonės.  Kilo susirūpinimas, ar bus kam tęsti kraštotyros veiklą ateityje. Todėl 1995 metais Šiauliuose buvo įkurta ir pradėjo veikti jaunųjų kraštotyrininkų ugdymo mokykla.

Kaip ir kasmet, mokslo metų užbaigimo šventei buvo parengtas „2016-2017 mokslo metų kraštotyros darbų katalogas“ (sudaryt. R. Margevičienė). Sąrašą sudaro 20 ugdytinių darbų, iš kurių 5 - Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos ugdytinių baigiamieji kraštotyros darbai.

 Pirmiausia apie savo parengtus darbus, veiklas pasakojo ir įspūdžiais apie aplankytas vietas, įgytas patirtis dalinosi mažiausi ugdytiniai. Metų bėgyje daug keliauta: aplankyti Šiaulių rajono piliakalniai, kraštotyrininkai vyko į ekspediciją „Valstybės šimtmečio pėdsakais Vilniaus krašte“, norėdami daugiau sužinoti apie šiauliečius Nepriklausomybės akto signatarus lankėsi M. Biržiškos tėviškėje Viekšniuose ir kt. Po to savo darbus pristatė mokyklėlės absolventai. Smiltė Nosytė,  Aušrinė Tamošiūnaitė ir Mantė Knystautaitė parengė savo šeimų genealoginius medžius. Goda Katkutė parengė kraštotyros darbą „Lietuvos moterų emancipacijos istorija ir bruožai“. Edgaras Sviščiovas ir Emilija Ruškytė pristatė bendrą darbą „Šiaulių miesto istoriniai ir atminimo medžiai“. Pristatymų metu vyko gražus dviejų kraštotyrininkų kartų bendravimas: savo pagyrimus, pastabas bei papildymus išsakė vyresnieji Mikeliai. Didelio susidomėjimo sulaukė darbas apie Šiaulių miesto medžius. J. L. Pranienė papasakojo, kad Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokykla taip pat turi savo medį – kaštoną. V. Rimkus pasidalino prisiminimais, kaip buvo sodinama Kaštonų alėja. V. Mažeika - apie Lieporių liepas, kurios yra valstybės saugomi gamtos paveldo objektai. Kalbant apie gimnazisčių sukurtus šeimos genealoginius medžius, vyresnieji kraštotyrininkai priminė, kad labai svarbu metrikuoti šeimos nuotraukas. G. Katkutei už darbą apie moterų emancipaciją paskirta „Aušros“ muziejaus dovana – galimybė pasirinkti norimą edukacinį užsiėmimą viename iš muziejaus skyrių. Po to mažiesiems kraštotyrininkams Jaunųjų turistų centro vadovai įteikė padėkas, o Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos absolventams – baigimo pažymėjimus. Iš viso šią mokyklą jau yra baigę 258 jaunieji kraštotyrininkai.

Renginio pabaigoje buvo pristatyta Birutės ir Algirdo Musneckių kraštotyros paroda „Miesto šviesuoliai“, skirta Šiaulių kraštotyros draugijos 90-čiui. Šiai sukakčiai paminėti Bibliografijos-informacijos skyriaus darbuotojos R. Giržadienė ir E. Tarasevičienė parengė parodą „Šiaulių kraštotyrininkai - Mikelio prizo laureatai“. Bibliografijos-informacijos skyriuje eksponuojama ir Jaunųjų kraštotyrininkų Mikelių mokyklos ugdytinių darbų paroda. Kviečiame aplankyti!

 

Informaciją parengė Bibliografijos-informacijos skyriaus vyresn. bibliografė E. Mačiulienė

GALERIJA