Lieporių bibliotekoje edukacinės veiklos apie šiukšlių rūšiavimą

2017 05 09

Įgyvendinant Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje finansuojamą projektą „Europa Šiauliuose - Šiauliai Europoje“, Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filiale vyko užsiėmimai, skirti atkreipti dėmesį į šiukšlių rūšiavimo svarbą.

Vienas  Europos savaitės tikslų - atkreipti mažųjų visuomenės narių, ir šalia esančių suaugusiųjų, dėmesį į panaudotų atliekų rūšiavimo ir perdirbimo svarbą. Kryptingai šviečiant vaikus atliekų tvarkymo klausimais, didėja ir gyventojų aplinkosauginis sąmoningumas – jie ne tik patys aktyviai prisideda prie švaresnės aplinkos kūrimo, bet ir paskatina savo tėvus.

Pirmame renginių etape aptarta šiukšlių rūšiavimo svarba aplinkai ir toje aplinkoje gyvenantiems žmonėms. Lieporių bibliotekoje į edukacinę valandėlę „Ar teisingai rūšiuoju?“ susirinkę vaikai kalbėjo, kaip reikia rūšiuoti buities atliekas, kokią naudą tai duoda gamtos švarai, ekologijai ir ekonomikai. Į bibliotekininkų pateiktus klausimus, ką galima gaminti iš antrinių žaliavų, vaikai dalijosi išradingais atsakymais: iš plastiko Olandijoje gaminamas asfaltas, plastikas virsta vienkartiniais indais, popieriaus atliekos - kartonu, ir daug kitų įvairiausių pastebėjimų. Pežiūrėję fimuką (https://www.youtube.com/watch?v=COiW2njzMAc), vaikai turėjo galimybę praktiškai atlikti užduotis, patikrinti savo žinias rūšiuodami atliekas. Vaikai į improvizuotus konteinerius dėjo popieriaus atliekas, plastiko, stiklo atliekas, susimąstyta, į kurią dėžę dėti elementus, elektros lemputes. Adrianas greitai sureagavo atnešdamas dėžę elementams iš bibliotekos holo, pastebėjo, kad elektroninės atliekos renkamos atskirose talpyklose.

Edukacinės valandėlės metu visi buvo pavaišinti saldainiais, kurių blizgūs popierėliai sukėlė daug abejonių, į kokį konteinerį mesti – popieriaus ar plastiko. Vaikai teisingai nusprendė, kad į plastiko. Manome, kad grįžę vaikai iš darželio pamokė ir tėvelius, kodėl ir kaip reikia teisingai rūšiuoti.

Kūrybinėse dirbtuvėse, kurios tęsėsi ilgiau nei dvi savaites intensyviai vyko plakatų ir skirtukų gamyba komiksų programos pagalba tema: „Rūšiuoju, nes esu atsakingas“. Dalyvavę vaikai, Adrianas, Rasvaldas, Aistė, Gabrielė, Edita, Meida ir kiti, plakatuose vaizavo tradicinius rūšiavimo būdus bei siūlė naujus. Vyresniosios biliotekininkės Ilonos Mockienės padedami, įvairių programų pagalba, vaikai piešinius pavertė  skirtukais. Skirtukai dovanoti bibliotekos lankytojams, kai kurie dalyviai juos dovanos savo mamoms.

Edukacinės veiklos suartino įvairaus amžiaus jaunuosius bibliotekos lankytojus ir sustiprino palankesnį požiūrį į aplinkos priežiūrą, atliekų rūšiavimą.

europos komisija atstovybe LT