„Varsos“ filiale - integruota pamoka „Nenutrūkstantis ryšys su mūsų kultūra“ (A. J. Greimo metams)

2017 03 15

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Varsos“ filiale vyko ŠPRC moksleivių užsiėmimas, skirtas kalbininko, semiotiko, visuomenės veikėjo Algirdo Juozo Greimo 100-osioms metinėms.

Gimęs Rusijoje, ilgus dešimtmečius praleidęs Prancūzijoje, garsus publicistas A. J. Greimas, net ir gyvendamas užsienyje, puoselėjo lietuvybę, - dviejų kultūrinių pasaulių egzistavimas tarsi papildė vienas kitą. Studijavęs teisę, kalbotyrą bei filosofiją, savo straipsniuose jis skatino europietišką požiūrį į kultūrinius reiškinius. Įsimintina tai, kad A. J. Greimas yra susijęs ir su Šiauliais. Apie 1930- uosius jis mokėsi Šiaulių Berniukų gimnazijoje (J. Janonio memorialinis muziejus pateikia išsamios medžiagos apie šią iškilią asmenybę). Be to, 1940-1944 m. A. J. Greimas gyveno mūsų mieste ir mokytojavo Mergaičių gimnazijoje. Būdamas pažangus kultūros atstovas, iniciavo almanacho „Varpai“ leidimą. Išvykęs į Prancūziją, A. J. Greimas susidomi semiotika – viena moderniausių kalbotyros ir prasmės lingvistikoje sričių. Tai analitinė ženklų sistema, akcentuojama tiek eseistikoje, tiek profesoriaus mitologijos tyrinėjimuose.

Algirdo Juliaus Greimo vardas įamžintas ne tik Kaune, Vilniuje, Prienuose, bet ir užsienyje, kur atidengta memorialinė lenta bei viena iš aikščių pavadinta jo vardu. Vadinasi, prasmingus darbus galima atlikti ir svečioje žemėje gyvenant bei neužmirštant savo šaknų.

Vykusiame bibliotekos renginyje dalyvavo mokytoja metodininkė Asta Švedienė. Be to, susirinkusiems moksleiviams pateiktas Irenos Pelanienės stendinis pranešimas.