Etnodizaino dirbtuvėlės Vaikų literatūros skyriuje

2017 03 09

Šiaulių miesto savivaldybės viešajai bibliotekai vykdant Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos iš dalies finansuojamą projektą „24/3: spalvotos laisvės dienos“, Vaikų literatūros skyriuje organizuoti edukaciniai užsiėmimai „Etnodizaino dirbtuvėlės“.

Šiaulių miesto Moksleivių namų „Draugystė“ ir „Kibirkštis“ kūrybinių būrelių moksleiviai net kelis kartus susitiko su tautodailininke, juostų audėja Vitalija Monkiene. Pirmo susitikimo metu V. Monkienė papasakojo apie rinktinių juostų audimo tradicijas, panaudojimą, lietuvių dažniausiai naudojamas spalvas ir raštus. Tautodailininkė į biblioteką atsinešė juostų audimo stakles ir viską vaizdžiai parodė. Moksleiviai sužinojo ir pamatė kaip metami metmenys, kas yra nytys, šaudyklė, kaip kaišiojami ataudai ir renkamas raštas. Tokios juostos vadinamos rinktinėmis. Visi norintys galėjo pabandyti austi patys. Pasirodo, tai daug žinių, kantrybės ir kruopštumo reikalaujantis menas.

Lietuvių tautiniai drabužiai, kaip pasakos, dainos ir šokiai, turi senas tradicijas. Šios tradicijos tvirčiausiomis gijomis sieja visas kartas. Juostos tradicinėje liaudies tekstilėje užima ypatingą vietą. Gyvenant skubančiame ir globalėjančiame pasaulyje jaunajai kartai labai svarbu pažinti ir puoselėti papročius bei tradicijas. Papročiuose ir apeigose juostos laikomos laimės, padėkos ir prieraišumo simboliu. Antro susitikimo metu tautodailininkė V. Monkienė patarė ir pamokė juostų vijimo, draugystės apyrankių pynimo technikų, jų panaudojimo ir pritaikymo aprangos detalėse būdų.

Visi projektinio renginio dalyviai nusivijo Lietuvos vėliavos spalvų apyrankes, kuriomis galės pasipuošti per artėjančią Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

logootipai