Tautinių juostų paroda Vaikų literatūros skyriuje

2017 02 14

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje eksponuojama Tautinio kostiumo metams ir Vasario 16-ajai skirta juostų, kaklaraiščių, knygų skirtukų, pirštinių paroda „Kas juostoj tautinėj sudėta“. Parodoje – vienos šeimos moterų rinktinės juostos. 2014 m. Šiaulių miesto Kultūros ir meno premija už tautos tradicijų puoselėjimą apdovanota trijų kartų audėjų šeima – tautodailininkės Leonija Malakauskienė, jos dukros Vitalija Monkienė, Sigita Milvidienė ir visi penki vaikaičiai.

Juosta – neatsiejama tautinio kostiumo spalvinga dalis. Juostos buvo naudojamos drabužiams susijuosti, liemenėms suvarstyti, vyrų ir moterų galvos papuošalams. Lietuvių tautos gyvenime juostos žmogų lydėdavo visą gyvenimą. Gimusį suvystytą kūdikį aprišdavo juosta, juostos naudojamos vestuvių ir laidotuvių apeigose. Skirtingų etnografinių regionų juostos skiriasi spalvomis, raštais. Lietuvoje paplitusios raudona, žalia, violetinė ir mėlyna. Dažniausiai rinktinėse juostose išaudžiami raštai - eglutės, kryželiai, rombai, žalčiukai, žirgeliai, saulelės.

Tautinis kostiumas ir jo elementai Lietuvoje populiarėja, tampa mados ir prestižo reikalu. Parodos autorių darbai pasklidę po visą Lietuvą ir pasaulį. Jų austų juostų, kitų rankdarbių yra „Aušros“ muziejaus fonduose, pas Lietuvos Prezidentę ir naujausioje Juozo Statkevičiaus aukštosios mados kolekcijoje.

Paroda veiks iki vasario 24 d. Kviečiame apsilankyti!

 

Renginys organizuotas įgyvendinti Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos iš dalies finansuojamą projektą „24/3: spalvotos laisvės dienos“.

2

GALERIJA