Bibliotekoje pristatytas 2016 metų geriausių knygų dešimtukas

2016 12 14

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Saulės“ filiale pristatytas 2016 metų geriausių knygų dešimtukas. Dešimtuką sudarė ir bibliotekoje pristatė literatūrologas, ištikimas „Saulės“ filialo bičiulis Vytautas Bikulčius. 

„Kiekvienas skaitytojas gali susidaryti savo knygų dešimtuką, tačiau problema yra tai, jog eilinis skaitytojas mažiau dėmesio kreipia į naujas tendencijas, dažnai renkasi jau anksčiau skaitytas knygas“, - teigia literatūrologas. Sudarant knygų topą taip pat labai svarbu atsižvelgti į knygų originalo kalba pasirodymo laiką. V. Bikulčiaus dešimtukas sudarytas iš knygų, kurios originalo kalba pasirodė ne anksčiau kaip 1991 metais. Anot profesoriaus, ankstesnių knygų jis nesirenka, nes „jei knyga išleista anksčiau nei prieš 25 metus ir turi pasisekimą - tai jau klasika, kuri ir taip verta dėmesio“.

Prieš pristatant 2016 metų geriausių knygų dešimtuką, V. Bikulčius išskyrė keletą knygų, kurios lietuvių kalba pasirodė šiais metais, nors originalo kalba daug anksčiau nei prieš 25 metus., ir yra vertos skaitytojų dėmesio. Tai Matthew Lewis „Vienuolis“, Patrick Modiano „Žvaigždės aikštė“ ir Jacques Chessex „Tironas“.

2016 metų geriausių knygų dešimtukas

1478680797 9789955239420


Dešimtoje
vietoje, pagal V. Bikulčių, yra Emma Cline „Merginos“. Tai kūrinys įkvėptas istorijos apie JAV nusikaltėlio Charleso Mansono suburtą jaunų merginų, kurios jaučiasi nesuprantamos kitų ir nelaimingos, sektą. Romanas pasakoja apie paauglę Evę Boid, kuri jausdamasi nepritampanti ir vieniša, susiranda taip pat besijaučiančią bičiulę Suzaną. Drauges patraukia kitų jaunų, drąsių ir ekstravagantiškai atrodančių merginų grupė, kurios atrodo pasitikinčios savimi, mokančios tvarkytis savo gyvenime ir pasiryžusios ištyrinėti aštriausias gyvenimo briaunas. Pasakojimas itin įtaigiai atskleidžia kaip keičiasi jaunų merginų požiūris, pasaulis, kaip iš paauglių neišvengiamai tampama moterimis. Tai ypač kruopšti psichologinė analizė, kuri aptaria tai, kas turi nutiktų merginų gyvenimuose, jog jos ryžtųsi smurtui.

d6021b8f2ff5dcca1d9c34406c9be27eb319f9c8Devintoje vietoje - David Mitchell romanas „Sleido namas“. Tai naujausias knygos „Debesų atlasas“ autoriaus kūrinys, kuriame atskleidžiama intriguojanti siaubo istorija apie nemirtingumo troškimą, vaiduoklius ir bauginančius įvykius, besikartojančius kas devynerius metus paskutinį spalio šeštadienį. Anot knygos parašymo, „kas devyneri metai paskutinį spalio šeštadienį nuošalaus skersgatvio sienoje pasirodo juodos, mažos, geležinės durelės; jei jūs esate tas, kurio reikia, nustebęs lengvai jas atversite – ir pateksite į puikų sodą, kuriame stūkso Sleido namas. Maloni moteris pasitiks jus ir pakvies vidun. Iš pradžių iš namo išeiti visai nenorėsite. Tačiau vėliau paaiškės, kad ištrūkti jūs jau nebegalite...“. Knygoje pasakojamos penkios istorijos, kurios tiek pritrauks skaitytojo dėmesį, tiek pašiurpins. 

1467017228 vyrasAštuntoje vietoje, anot literatūrologo, turėtų įsikurti įtraukianti ir sielą atgaivinanti Arturo Perez–Reverte knyga „Vyras, kuris šoko tango“. Ši knyga, V. Bikulčiaus teigimu, turėtų patikti visiems. Romanas labai intriguojantis ir nepaprastai įtaigiai atskleidžiantis tango žavesį. Tai istorija apie du žmones, kuriuos vienija meilės tango. Meča Insunsa – jauna aristokratė, garsaus kompozitoriaus žmona, lydinti vyrą į Buenos Aires atrasti laukinį tango, Maksas Kosta – vyrišką jėgą spinduliuojantis profesionalus šokėjas, mėgstantis pasipelnyti iš nuobodžiaujančių ponių. Jei susitinka tik keletą kartų gyvenime, bet visuomet lygimi geidulingo tango, kuris sujungia poros likimus.

1473661134 9789955239208Septintoje vietoje - Lauren Groff „Moiros ir furijos“. Romanas, kurį JAV Prezidentas Barackas Obama paskelbė savo mėgstamiausiu 2015 metų kūriniu. Tai paini ir paslaptinga dviejų sutuoktinių, Loto ir Matildos, santuokos ir gyvenimo istorija. Lotas - menininkas, tikintis savo sėkme, Matilda, iš pirmo žvilgsnio,  tyli, ir santūri žmona. Romanas pasakoja apie „dvi medalio puses“, apie ilgai besislepiančią įtūžio istoriją. Autorė nori parodyti, jog tarp šių dviejų veikėjų vyksta tam tikra dvikova, kuri kupina ir meilės, ir aistros, ir pavydo, keršto. Įvykiai perteikiami tiek iš vyro, tiek iš moters pusės. Parodoma, jog snatuokoje būna visko ir tik nuo dviejų žmonių priklauso kaip viskas klostysis. Vyras ir žmona gali būti ir draugai, ir mylimieji, ir priešai - viskas kartu ir viename.

1462891010 9789955238997Šeštoje vietoje įsikūrusi australų rašytojos Hannah Kent knyga „Paskutinės apeigos“. Romanas paremtas tikra istorija apie paskutinį kartą įvykdytą mirties bausmę Islandijoje. Kūrinyje itin sodriai perteikiamas tiek Islandijos gamtovaizdis, tiek žmonių vidinis pasaulis. Anot amerikiečių autorės Megan Abbott, ši istorija, tai „užburiantis ir jautrus romanas. Iš tų, kurie įsiskverbia po oda, sujudina kraują ir širdį priverčia plakti greičiau“. Kūrinys pasakoja apie už mylimojo nužudymą nusteistą mirti jauną moterį Agnes Magnusdotir bei jos gyvenimo istoriją. Tai pasakojimas apie moterį, bet kokia kaina norėjusią išlaikyti asmeninę laisvę, ir apie įstatymus, kurie bejėgiai prieš tikrąsias žmogiškąsias patirtis.

9786094661570 jaunoji nuotakaPenktoje vietoje V. Bikulčius pristatė intriguojantį, painų ir ypač paslaptingą Alessandro Baricco romaną „Jaunoji nuotaka“. Tai keistas ir itin melancholiškas romanas, alsuojantis bundančia erotika ir paslapties laukimu. Skaitytojas intriguojamas kūrinio personažais, kurie neturi vardų, aptariamos šeimos keistais ritualais ir įpročiais, jaunos nuotakos, belaukiančios savo jaunikio, patirtimis. Romanas lengvai prikausto dėmesį, kuria mistišką nuotaiką ir neleidžia atsitraukti. Kūrinio pabaiga, anot V. Bikulčiaus, neįtikėtina, stebinanti ir gal net šokiruojanti.

1473066008 prisipazistuKetvirtoje vietoje - Jaume Cabre „Prisipažįstu“. Kūrinys sužavėjęs visą pasaulį. Tai istorija apie nepagydoma liga sergančio Adriano Ardevolio prisiminimus, kurie kartais persipina su istoriniais faktais, filosofija. Romane kalbama apie daugiau nei 200 veikėjų, veiksmas, prasidedanti Viduramžiais, vyksta keturiose šalyse ir apima septynis Europos istorijos amžius. Tai gilus kūrinys, pilnas kultūros, meno ir meilės.

1470309224 isimylejimaiTrečioje geriausių knygų dešimtuko vietoje galima atrasti Javier Marias romaną „Įsimylėjimai“. Savo aprašyme knyga pristatoma taip: „Pasakotoja ir pagrindinė veikėja Marija Dols dirba vienoje Madrido leidykloje ir kelerius metus kiekvieną rytą pusryčiaudama kavinėje stebi nepažįstamą tobulą porą. Bet ateina vasara, pora dingsta iš jos akiračio, o ji atsitiktinai sužino, kad vyriškis tapo žiauraus pasikėsinimo auka. Marija išdrįsta pareikšti užuojautą našlei, netikėtai susipažįsta su jos bičiuliu ir aistringai jį įsimyli“. Tai užburianti meilės istorija, kuri atskleidžia įsimylėimų įvairiapusiškumą - kilnumą, rūpestį, užuojauta ir tuo pačiu niekšybes, smurtą ir kraštutinumus. Knyga verta kiekvieno skaitytojo dėmesio, ryški savo stiliumi ir sąmojingumo.

1476273110 Grass svogunolupimas vr 500x500Antroje vietoje - Gunter Grass „Svogūnų lupimas“. Tai autobiografinis Nobelio premijos laureato kūrinys, pasakojantis apie gyvenimo nuopolius ir pakilimus. Kūrinys susilaukė itin didelio susidomėjimo, dėl tam tikrų faktų sukėlė sąmyšį ir skandalą. Svogūno metafora išreiškia atmintį - „pjaustomas jis verčia ašaroti. Tiktai lupamas sako tiesą“. Žmogaus gyvenimas tarsi daugiasluoksnis svogūnas, slepiantis daugybę istorijų ir nutikimų.

1478679004 cdb Nuostabioji drauge p1Pirmoje vietoje puikuojasi Elena Ferrante „Nuostabioji draugė“. Romanas pasakoja apie geriausias drauges Eleną ir Lilą. Apie knygą teigiama, jog Elenai ir Lilai „augant ir bręstant tenka kovoti dėl išsilavinimo, padėties visuomenėje ir elementarios žmogiškos pagarbos. Mergaitės nuolat varžosi ir konkuruoja, susidraugauja ir vėl nutolsta, bet ta kova neužgožia stipraus tarpusavio ryšio, ypač palaikančio jas sunkiausiomis gyvenimo akimirkomis“. Knygoje nagrinėjamas dviejų mergaičių, o vėliau jau moterų, tarpusavio ryšys, aptariama tikrosios draugystės samprata. Greta pasakojamos draugių istorijos iškyla istorinių permainų vaizdai Neapolyje ir visoje Italijoje. Romanas tarsi užhipnotizuoja, įtraukia įtaigiu rašymo stiliumi, pasakojamomis istorijomis. Skaitytojai liks sužavėti nepaprastų vaizdų, frzių ir atsiveriančių charakterių. Tiesa, tai yra pirmoji sagos apie mergaičių gyvenimą ir brandą dalis. Vėliau turėtų pasirodyti dar keletas dalių.

 Knygas galima rasti daugelyje bibliotekos padalinių. Kviečiame skaityti, dalintis savo patirtimis ir susidaryti savo geriausių knygų dešimtukus!

 

 

GALERIJA