Tarptautinis seminaras „Vaiko lūkesčių biblioteka“

2016 10 21

Po aštuonerius metus trukusios rekonstrukcijos rugsėjo mėnesį atidaryta Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Į ankstesnes patalpas grįžo Vaikų ir jaunimo literatūros departamentas, simboliškai duris skaitytojams atvėręs spalio 13 d. Vaikų ir jaunimo literatūros skaitykloje atidaryta vaikų erdvė, įrengta kartu su Švedų institutu ir Švedijos ambasada Lietuvoje įgyvendinant bendrą projektą „Erdvės vaikamsׅ. Stokholme įkurtos vaikų bibliotekos modelis pritaikytas atsinaujinusioje Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje, kurioje daug dėmesio skiriama įvairaus amžiaus žmonių poreikiams. Ta proga kartu su šiais partneriais organizuotas tarptautinis seminaras „Vaiko lūkesčių biblioteka“, kuriame dalyvavo ir mūsų bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja Rima Matulevičiūtė.

Stokholmo vaikų ir jaunimo bibliotekų direktorė Helena Gomer pristatė pranešimą ,,Rum for Barn“, kuriame išsamiai supažindino su sėkmingai įgyvendintu vaikų bibliotekos modeliu . „Vakų kambarys“ׅ - tai švediška jaunimo biblioteka ir menų studija, sukurta norint skatinti vaikus domėtis knygomis, muzika, kurti istorijas ir išreikšti save. Šios įstaigos personalas – bibliotekininkai, mokytojai ir profesionalūs menininkai, kiekviename žingsnyje atsižvelgia į vaikų norus. Tai atsispindi kiekvienoje detalėje - nuo elgesio su vaikais, interjero dizaino iki knygų išdėstymo ir pateikimo.

„Vaikų kambarys“ padalytas į skirtingas erdves pagal amžiaus grupes. Pradedančiųjų biblioteka skirta kūdikiams ir vaikams iki 2 metų. Aplinka ir žaislai čia tokie, kad skatintų mažųjų norą tyrinėti. Matomi visi knygų viršeliai, jos nesuskirstytos į jokias konkrečias kategorijas, vaikams lengvai pasiekiamos. Kitas kambarys – paveikslėlių knygų biblioteka, kurios knygos skirtos 3-6 metų vaikams. Dauguma šio kambario lankytojų dar nemoka skaityti, svarbiausia čia – atpažinti. Lentynų paveikslėliuose lankytojai mato vaikiškų knygų personažus ir susidomi knyga. Mokinių bibliotekoje esančios knygos skirtos 6-10 metų vaikams. Tai tokios knygos, kuriose daugiau teksto nei iliustracijų, komiksai, enciklopedijos. Knygos šioje erdvėje suskirstytos pagal temas, čia siūloma daug įvairių žaidimų ir galvosūkių. Interjeras suplanuotas taip, kad vaikai galėtų laisvai judėti, interjere vyrauja natūralios spalvos. Menų studijoje gali lankytis įvairaus amžiaus vaikai – grupėmis ir po vieną. Čia dirba profesionalūs menininkai, dailės mokytojai, o vaikai piešia prie molbertų tikrais teptukais ir dažais. Taip pat bibliotekoje yra daug mažų erdvių, jaukių kampelių, kuriuose įsitaisius galima netrukdomam skaityti. Erdvės vaikams – tai visai kitoks įsivaizdavimas apie tai, kokia turi būti biblioteka.

Antroje seminaro dalyje Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento darbuotojos I. Mitunevičiūtė ir V. Pukėnaitė pristatė pranešimą „Svajonių biblioteka: ko pageidauja patys vaikai“. Pranešėjos, remdamosi atlikto tyrimo duomenimis, atskleidė kokią svajonių biblioteką įsivaizduoja patys vaikai. Seminaras baigėsi diskusijomis prie apskrito stalo. Vaikų bibliotekininkai iš Lietuvos viešųjų bibliotekų sprendė aktualias vaikų bibliotekininkystės problemas, svarstė, kokia turėtų būti biblioteka, kad joje vaikai gerai jaustųsi ir atitiktų vaikų lūkesčius ir poreikius.