Pažintinės senosios fotografijos dirbtuvės „Šaltinėlio“ bibliotekoje

2016 10 20

Tęsiasi projekto „Tylos kalba: integruota kūrybinė edukacija klausos negalią turintiems“ veiklos „Šaltinėlio“ bibliotekoje. Spalio 19 d. projekto dalyviai rinkosi į edukacinį užsiėmimą „Senosios fotografijos dirbtuvės“, kurį vedė vienas žymiausių Lietuvoje senosios fotografijos žinovų ir edukatorių - Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas, fotografas Gintas Kavoliūnas.

Kūrybinių dirbtuvių metu G. Kavoliūnas ne tik pristatė savo sukauptos senųjų fotoaparatų kolekcijos dalį, bet ir atsivežė automobilio priekaboje sumontuotą 163x137x 49 cm dydžio fotoaparatą, kuris dar 2014 metais Lietuvos rekordų knygoje buvo užregistruotas kaip pats didžiausias fotoaparatas Lietuvoje. Užsiėmimo vedėjas atsakinėjo į gausius dalyvių klausimus, dalinosi savo kūrybiniais sumanymais bei patirtimi.

Antroji užsiėmimo dalis buvo praktinė pažintis su senąja fototechnika – cianotipija. Pradžioje G. Kavoliūnas susipažindino su cianotipijos istorija bei teorija. Kaip pasakojo edukatorius, yra apie 150 įvairiausių senosios fotografijos technikų, o cianotipija – viena iš jų. Dar besimokydamas Vilniuje susidomėjo senąja fotografija. Pastaruoju metu fotomenininkas yra puikiai įvaldęs dešimt senosios fotografijos technologijų, o dar į penketą būdų itin gilinasi.

Projekto dalyviai galėjo išbandyti dar 1842-aisiais atrastą spausdinimo procesą cianotipiją ir pasigaminti atvirukus. Ant akvarelinio įjautrinto šviesai popieriaus, pasikliaujant savo fantazija ir išmone, išdėliojus piešinį iš čia pat šalia bibliotekos rastų augalinių medžiagų bei paveikus ultravioletiniams spinduliams, gautas netikėtas, niekada nepasikartojantis rezultatas.

Šis užsiėmimas tai dar viena galimybė, padedanti sutrikusios klausos žmonėms plėsti saviraiškos ribas, mažinti kultūrinę ir informacinę atskirtį.

KURTIEJI LOGO Gkulturos ministerij