Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai Pabaltyje

2016 06 21

Vykdant LBD projektą „Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai Pabaltyje“, birželio 6–10 dienomis buvo organizuojama jaunųjų bibliotekos specialistų (iki 35 m.) profesinė kelionė į Pabaltijo šalių bibliotekas. 18 išvykos dalyvių iš įvairių Lietuvos bibliotekų per penkias dienas aplankė dešimt Latvijos ir Estijos bibliotekų. Į šią kelionę vyko ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos „Spindulio“ filialo vyresnioji bibliotekininkė Rimantė Filipavičienė. 

Pažintis su bibliotekomis pradėta aplankant Latvijos nacionalinę ir Latvijos universiteto bibliotekas Rygoje. Latvijos nacionalinė biblioteka, įsikūrusi ant Daugavos upės kranto, nustebino savo dydžiu, architektūriniais sprendimais, gausiais leidinių archyvais bei atsiveriančia nuostabia Rygos panorama. Po pažinties su biblioteka Lietuvos jaunieji specialistai drauge su Latvijos jaunaisiais bibliotekininkų draugijos nariais diskutavo apie bibliotekų atstovavimo patirtis, veiklų viešinimą, dalijosi patarimais. Smagu, kad kelionės dalyviai turėjo galimybę pasisemti ne tik profesinių žinių, bet ir pažinti miesto kultūrą – pasimėgauti Rygos senamiesčiu, pasigrožėti jo pastatais.

Antrąją dieną bibliotekininkai tęsė pažintį su Latvijos bibliotekomis. Pirmiausia aplankyta nedidelė, jauki Siguldos miesto biblioteka, kurioje svečiai darbuotojų buvo labai jaukiai, šiltai priimti. Maloniai nustebino tai, kad šioje bibliotekoje vaikų ypač mėgstamos į latvių kalbą išverstos lietuvių autorių – Linos Žutautės, Kęstučio Kasparavičiaus, Vytauto V. Landsbergio, Gendručio Morkūno, Jurgos Sakalauskaitės – knygos. Bibliotekos darbuotojos ne tik supažindino su bibliotekos veikla, bet mielai aprodė ir Siguldos miestą.

Po viešnagės Siguldoje Lietuvos jaunieji bibliotekininkai keliavo į Valmieros miesto biblioteką. Ši biblioteka neįprasta, o kartu ir patogi tuo, jog po vienu stogu telpa viešoji ir akademinė bibliotekos. Valmieros miesto biblioteka gali pasigirti aktyviu jaunimu – svečiai buvo maloniai nustebinti, kai jaunieji savanoriai prakalbo lietuviškai, nuotaikingai pristatė bibliotekos veiklas bei pakvietė išbandyti jaunimo (ir ne tik!) mėgstamus Xbox žaidimus, virtualios realybės akinius.

Trečiąją dieną kelionės dalyviai iš Latvijos pajudėjo į Estiją. Po viešnagės Pernu mokyklos bibliotekoje keliauta į Taliną – čia aplankyta Talino centrinė ir Estijos nacionalinė bibliotekos. Talino centrinė biblioteka išskirtinė tuo, kad turi savo autobusą – mobiliąją biblioteką, kuris tam tikromis dienomis vyksta nustatytu maršrutu ir vartotojai gali pasiimti užsakytas bei grąžinti pasiimtas knygas.

Estijos nacionalinė biblioteka sužavėjo savo dydžiu (šešių aukštų pastatas), neįprastu dizainu, didelėmis erdvėmis. Apžiūrėję įspūdingas erdves, susipažinę su bibliotekos veiklomis, Lietuvos bibliotekininkai susitiko su Estijos jaunųjų specialistų klubo ir Estijos bibliotekininkų draugijos nariais. Vyko įdomi diskusija apie bibliotekas ir verslo partnerius bei (ne)sėkmingą jų bendradarbiavimą. Produktyvi diena užbaigta ekskursija po Talino miestą.

Ketvirtąją dieną apsilankyta Tartu universiteto ir Tartu miesto bibliotekose. Apžiūrėję Tartu universiteto biblioteką Lietuvos jaunieji specialistai buvo pakviesti į susitikimą su ką tik bibliotekininkystės studijas baigusia studente. Po merginos pasakojimo apie studijas, darbo lūkesčius, Lietuvos jaunieji specialistai negailėjo patarimų ir palinkėjo sėkmės siekiant savo tikslų.

Paskutinę kelionės dieną buvo aplankyta Latvijos Preili biblioteka ir Lietuvos Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Aplankę įvairias Latvijos ir Estijos bibliotekas, galima pasakyti, kad ir mes turime kuo didžiuotis – viena iš tokių bibliotekų yra puikiame gamtos apsuptyje įsikūrusi Zarasų biblioteka. Moderni biblioteka, veiklų gausa, puikios erdvės, atsiverianti nuostabi panorama, laimingi lankytojai – tai, kas svarbu kiekvienai bibliotekai.

Jaunųjų bibliotekos specialistų gerosios patirties mainai puikiai pavyko: išgirsta, pamatyta informacija buvo tikrai įdomi, naudinga, pritaikoma savose bibliotekose. Kelionės dalyviai susipažino ne tik su Latvijos ir Estijos bibliotekomis, bet tarpusavyje apsikeitė patirtimi ir apie mūsų bibliotekose – tiek viešosiose, tiek akademinėse – vykdomas veiklas, darbo specifiką. Buvo smagu, įdomu aplankyti tokias skirtingas, bet kartu ir tokias panašias bibliotekas ir įgyti naujos patirties profesinėje srityje.

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rimantė Filipavičienė

GALERIJA