Bibliotekoje vyko kiaušinių marginimo vašku pamoka

2016 03 24

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) vyko edukacinis užsiėmimas „Velykinių kiaušinių dažymas vašku“. Pamoką pravedė Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Laimutė Šileikienė. Į užsiėmimą susirinko rankdarbių būrelio senjoros ir savanorė italė Ester, bibliotekoje dirbanti pagal Europos Sąjungos finansuojamą Erasmus+ programos dalį - Europos savanorių tarnybą.

Užsiėmimo metu susirinkusieji susipažino su kiaušinių dažymu vašku, nudažytus kiaušinius merkė į natūralius dažus, kuriuos iš anksto pasigamino Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja. Tai juodalksnio žievės ir geležies mišinys, paruoštas kiaušinių mirkymui. Laimutė Šileikienė kiaušinius vašku dažo nuo pat vaikystės: „Esu kilusi iš Kelmės rajono ir kitaip neįsivaizduoju kiaušinių dažymo. Taip dažė močiutė, mama, aš, taip pat moka ir mano dukra." Savanorė Ester itin susižavėjo šia įdomia kiaušinių marginimo technika, o senjoros dalinosi savo patarimais bei patirtimi.

Velykiniai margučiai simbolizuoja gamtos prisikėlimą, gyvybės atsiradimą, gyvenimo atsinaujinimą, augalijos gimimą, jos žydėjimą ir vaisingumą. Anksčiau, dažniausiai, jie būdavo dažomi juodai, raudonai, geltonai, rusvai ir žalsvai. Juoda spalva simbolizuodavo motiną žemę, augalijos bei vaisių gimdytoją deivę Žemyną. Raudona spalva reiškė nedalomą gimimo, gyvenimo, šviesos, šilumos bei sėkmingos pradžios supratimą. Žalia spalva simbolizavo pavasario augaliją, javų daigus, geltona bei rusva – pribrendusius javus, mėlyna – žydrą dangų, nešantį palaimą pasėliams ir visiems augalams.