Susitikimas su Rūta Kazlauskaite

2016 03 10

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje (Aido g. 27) vyko Lietuvių kalbos dienoms skirtas renginys – susitikimas su ŠU Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedros docente daktare Rūta Kazlauskaite. Susitikimą pradėjo Specialiojo ugdymo centro mokiniai ir mokytoja Alma Mineikytė. Mokytoja pasakojo apie žemaičių skaras žemaitiškai. Ji pati skaras audžia ir puošiasi jomis. Po to su mokiniais atliko lietuvių liaudies dainą žamaitiškai.

Docentė daktarė Rūta Kazlauskaitė visus susirinkusius „vedžiojo“ po Lietuvių kalbos tarmių pasaulį. Lietuvių kalboje skiriamos dvi pagrindinės tarmės – aukštaičių ir žemaičių. Smulkiau tarmės skirstomos į patarmes, šios, savo ruožtu, gali būti skirstomos į dar smulkesnius vienetus – šnektas ir pašnektes. Aukštaičių tarme kalbama šalies centrinėje, pietinėje ir rytinėje dalyse. Jos pagrindu susiformavo bendrinė lietuvių kalba. Žemaičių tarmė vartojama vakarinėje Lietuvos dalyje. Aukštaitijos ir Žemaitijos pavadinimai kildinami nuo žodžių „žemas“ ir „aukštas“, nes kadaise Žemaičių kunigaikštystei priklausė ir Vidurio Lietuvos žemuma, tad tai buvo žemesnis kraštas už Rytų Lietuvą.

Susirinkusieji atidžiai klausėsi įvairiose Lietuvos vietovėse padarytų tarmiškų įrašų, aukštaitiškų, žemaitiškų pasakojimų. Autorė su studentais, keliaudama po Lietuvą, surinko daug pasakojimų ir jais dalijasi savo paskaitų ir susitikimų metu. Susitikimo metu docentė taip pat atsakė į gausius susirinkusiųjų klausimus, bibliotekos darbuotojos supažindino visus klausytojus su kilnojamąja paroda „Kuršėnų biblioteka – lituanistikos atminties ir sklaidos vieta“ iš Šiaulių rajono bibliotekos.