Vaikų literatūros skyriuje atšvęsta Tarptautinė gimtosios kalbos diena

2016 02 26

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) vyko renginys „Aplankykit žodžių miestą“, skirtas Tarptautinei gimtosios kalbos dienai.

Vasario 21-oji – Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Tai - tarsi raginimas rūpintis, globoti, puoselėti ir gerbti kalbas, nes kiekviena jų yra visos žmonijos dvasinis turtas. Paminėti šią dieną į Vaikų literatūros skyrių vasario 24 d. popietę susirinko Gegužių progimnazijos 4 klasės moksleiviai, lydimi mokytojos R. Kalinienės. Renginys pradėtas Justino Marcinkevičiaus eilėraščiu „Gimtoji kalba“. Vaikai su dideliu susidomėjimu stebėjo parengtą vaizdinį pristatymą apie pasaulyje esamas kalbas ir, žinoma, apie savo gimtąją kalbą. Buvo papasakota apie pirmąją lietuvišką knygą, lietuvių kalbos grožį ir turtingumą. Kalbant gimtosios kalbos išsaugojimo tema, vaikams buvo rodomi lietuvių kalboje nevartotini žodžiai, kuriuos mažieji turėjo pakeisti į taisyklingą lietuvišką atitikmenį. Džiugu, kad vaikai žinojo teisingus atsakymų, pavyzdžiui, kad žodis „čipsai“ turi gražų atitikmenį – (bulvių) traškučiai, „hotdogas“ – mėsainis, „tapkės“ – šlepetės ir t. t.

Renginio metu savo gimtąja kalba kalbėjo savanorė italė Ester, bibliotekoje dirbanti pagal Europos Sąjungos finansuojamą Erasmus+ programos dalį - Europos savanorių tarnybą. Pasakyti, kokia tai kalba mokinukams pasirodė sunki užduotis, vieni spėjo jog tai japonų, kiti – kiniečių kalba, buvo ir daug kitų spėjimų, kol pagaliau išsiaiškinta jog tai italų kalba. Savanorė Ester vaikus pamokė itališkų žodžių.

Įdomiausia renginio dalis – kryžiažodžio „Įmink mįslę“ sprendimas. Dvi komandos turėjo įminti mįsles ir išspręsti kryžiažodį. Vaikams ši užduotis buvo labai smagi ir sukėlė daug gerų emocijų. Popietę vaikai užbaigė skaitydami įžymaus Lietuvos kalbininko Jono Jablonskio sentencijas apie kalbą. Paskutinioji perskaityta sentencija: „Maža garbė svetimom kalbom kalbėti, didi gėda savo gerai nemokėti“.

Po renginio mažieji svečiai bendravo su savanore Ester anglų kalba ir dar ilgai nenorėjo skirstytis.

lkd logotipasEU flag Erasmus vect POS