Lieporių bibliotekoje mokytasi kritiškai vertinti žiniasklaidą

2015 11 02

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Lieporių filiale vyko Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Viešasis ir privatus asmuo. Jų ribos ir galimybės“ seminaras „Kritinis informacijos vertinimas medijose“. Paskaitą skaitė žurnalo „Žurnalistikos tyrimai“ redaktorė, Vilniaus universiteto Žurnalistikos instituto doc. dr. Jolanta Mažylė.

Susitikimo metu buvo aptartos tokios sąvokos kaip žiniasklaida ir žurnalistika, jų panašumai bei skirtumai, esminiai bruožai. Prelegentė atkreipė dėmesį, jog asmenys ar asmenų grupės, kurie aktyviai dalyvauja socialiniuose tinkluose yra laikomi informacijos tiekėjais ir privalo būti atsakingi už informacijos sklaidą bei jos pasekmes. Lektorė pateikė pavyzdžių iš teismų praktikos, kai aktyvūs socialinių tinklų dalyviai buvo patraukti teisinėn atsakomybėn. Žiniasklaidos ekspertė pabrėžė, jog taip pat būtina apibrėžti sąvokas informacija, nuomonė, naujiena, nes dažnai jas painioja ne tik skaitytojai, medijų turinio vartotojai, bet ir patys informacijos tiekėjai, žurnalistai. Svarbu tai, jog nuomonė yra subjektyvi, bet turi remtis faktais ir pagrįstais argumentais. Kiekvienas pilietis turi teisę išreikšti savo nuomonę, tačiau ši turi būti išsakyta korektiškai, etiškai ir neįžeidžiančiai. Tuo tarpu naujiena turi būti paremta tikslia informacija apie jau įvykusį faktą. Pabrėžiama, jog naujienoje turi būti atsakyta į klausimus kas, kur, kaip, kada, kodėl.
Seminaro metu lektorė Jolanta Mažylė taip pat apibrėžė viešojo asmens sąvoką, kuri nurodoma visuomenės informavimo įstatyme. Anot jo, viešaisiais asmenimis laikomi politikai, valstybės ir savivaldybių pareigūnai, sportininkai, menininkai, verslininkai, televizijos laidų vedėjai, kurių poelgiai vienaip ar kitaip veikia visuomenės gyvenimą. Tad viešais asmenimis žmonės laikomi dėl savo einamų pareigų, veiklos ar visuomeninės padėties. Bet kuriuo atveju, reiškiant savo nuomonę ar skelbiant tam tikrą informaciją svarbu išlaikyti korektiškumo ribą ir gerbti kiekvieno asmens teises.

Apibendrinant seminarą, lektorė Jolanta Mažylė rekomendavo visuomet kritiškai vertinti pateikiamą informaciją žiniasklaidoje ir atkreipti dėmesį, kokiais šaltiniais remiantis ji buvo paruošta. Svarbu tai, jog šiuolaikinėje visuomenėje žurnalistika susiduria su užsakomųjų straipsnių bei žurnalistų išsilavinimo problemomis. Anot lektorės, reikia vadovautis gerai žinoma japonų patarle – „Jei Jūs tikite viskuo, ką skaitote, geriau visai neskaitykite.“
Biblioteka nori padėkoti Jolantai Mažylei už itin informatyvų seminarą bei Lieporių filialui padovanotas knygas „Medijos, žiniasklaida, žurnalistika tradicinėje ir tinklaveikos visuomenėje“ ir „Žurnalistikos tyrimai: mokslo darbų žurnalas (komunikacija ir informacija)“.

Projektą remia: Lietuvos kultūros taryba