Nacionalinė Latvijos biblioteka – moderni knygų šventovė

2015 09 29

2015 m. rugsėjo 23 d. bibliotekininkų grupė iš Šiaulių, viešėdami Latvijoje, aplankė dar visai neseniai, prieš metus laiko, atsidariusią Latvijos nacionalinę biblioteką.

Pastatas, įsikūręs ant Dauguvos upės kranto, tarsi simbolizuoja Latvijos liaudies kultūrą – forma primena krištolo kalną, kuris šalies folklore simbolizuoja pasiekimus. Tiesa, ne vien pastato architektūra siejama su latvių folkloru. Pati biblioteka vadinama „Šviesos pilimi“ remiantis metafora, kalbančią apie dingusią išmintį, galinčią iškilti iš Dauguvos upės gelmių, kai tautai pavyks įveikti intelektualinę karo ir buvusios okupacijos tamsą.
Latvijos Nacionalinė biblioteka ypatinga tuo, jog 40 000 kv.m ploto pastate įrengta tūkstančio vietų skaitykla, archyvas talpinantis net 4,2 mln. knygų, restoranas, parodų centras bei konferencijų salės. Erdvės pritaikytos tiek darbui individualiai, tiek grupėmis; koncertų salė talpina apie 460 žmonių, konferencijų centras – 400. Bibliotekoje taip pat įrengtos parodų salės, knygos muziejus, Vaikų literatūros skyrius, kompetencijos centras, muzikos bei istorijos kambariai, erdvės kalbų kursams. Įdomu tai, jog skaitytojų erdvės įrengtos taip, kad jose atsiveria nuostabūs Rygos senamiesčio vaizdai. Tokiu būdu į biblioteką taip pat patenka daug natūralios dienos šviesos.
Latvijos nacionalinės bibliotekos misija – prisidėti prie laisvo ir išradingo nacionalinės kultūros ir mokslinio palikimo naudojimo. Siekiama skatinti švietimo, mokslinių tyrimų, žinių ir gyvenimo kokybės gerinimą. Norint pasiekti geriausių rezultatų bei suteikti geriausias sąlygas skaitytojams, bibliotekoje visos paslaugos prieinamos žmonėms, kurie turi judėjimo negalias ar regėjimo sutrikimus. Tad nenuostabu, jog Latvijos nacionalinėje bibliotekoje kasdien apsilanko daugiau nei 3000 lankytojų, o pats pastatas laikomas pačių moderniausiu visose Baltijos šalyse.