Susitikimas su tautodailininku Sauliumi Tamuliu

2015 02 16

Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Bibliografijos-informacijos skyriuje vyko didelio susidomėjimo sulaukusios tautodailininko Sauliaus Tamulio Užgavėnių kaukių parodos uždarymas, kuriame dalyvavo ir pats kaukių autorius. Į susitikimą atvyko Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos mokiniai, mokytojos Gitana Trinkaitė ir Kristina Karošaitė bei bibliotekos lankytojai. Tautodailininkas S. Tamulis pristatė savo drožinėtas Užgavėnių kaukes ir ką tik išleistą savo knygą „Šalta žiema, bėk iš kiemo“.

Pokalbio eiga nukrypo prie tautodailininko pomėgio – kaukių drožinėjimo. Paklaustas, kas paskatino pradėti šią veiklą, S. Tamulis paminėjo Aldoną Kuprelytę, kuri pamačiusi pirmąsias jo kaukes, tuomet dar gamintas iš papje mašė, patarė išbandyti medį. Vaikams buvo smalsu, o koks gi medis labiausiai tinka drožinėjimui. Pasirodo, kad geriausia kaukes drožti iš liepos arba juodalksnio.
Kaladę reikia nužievinti, persiskelti per pusę, nukirsti kampus su kirviu, kad išeitų ovalas, o tada – laisvė fantazijai – drožinėjant veido bruožus. Beje, 20-ies metų kaukių gaminimo patirtis išlavino tautodailininko akį, ieškant originalių veido bruožų, kad ir žingsniuojant gatve, įsižiūrint į praeivių veidus.
Saulius Tamulis pasidalino ir savo svajone – drožti apaštalus, koplytstulpius bei papasakojo apie pomėgius – fotografiją ir žvejybą. O prieš renginio pabaigą dalyvius nustebino persirengęs viena iš savo kaukių ir apsirėdęs tarsi užgavėniautojas, o koks užgavėniautojas, be linksmos dainos? Būtent tokią – linksmą – ir žiemą iš kiemo varančią dainą Saulius Tamulis padovanojo į renginį susirinkusiems. Vienu pagrindiniu Užgavėnių šventės aspektu laikoma kanapinio ir lašininio kova, kurią visada laimi kanapinis. Tai simbolizuoja metų virsmą: kai žmonės ima ruoštis sutikti Velykas ir pagal krikščioniškąsias tradicijas, kurios pamažu įsipynė į senovinę Užgavėnių šventę, pradeda pasninkauti, todėl per Užgavėnes reikia daug valgyti blynų ir kitų riebių patiekalų.
Visą susitikimą lydėjo šmaikštus tautodailininko pasakojimas, knygų dovanojimas, autografų dalijimas ir nusiteikimas artėjančioms šventėms.