Parodos ,,Barboros Žagarietės legenda‘‘ pristatymas Vaikų literatūros skyriuje

2015 01 23

Vaikų literatūros skyriuje (Gvazdikų takas 8) sausio 15 d.vyko Šiaulių miesto dailininkės, pedagogės Vitos Žabarauskaitės naujausios parodos pristatymas. Religinio–mitologinio turinio darbai sukurti remiantis Barboros Žagarietės, dar vadinamos Žagarės Mergele, legenda ir žmonių liudijimais.

Pagal rašytinius šaltinius, bajoraitė Barbora Umiastauskaitė gimė 1628 m. Žagarėje. Mergina pasižymėjo pamaldumu, buvo geros ir jautrios širdies, rūpinosi visais, kuriems tik reikėjo pagalbos: lankė ligonius, užtardavo baudžiauninkus, vargšams galėjo atiduoti paskutinį kąsnį. Būdama 24 metų ji žuvo gindama savo skaistybę ir palaidota dvaro rūsyje. Pastebėjus , kad kūnas negenda, nesudegė švedų karų metu su kitais palaikais, davė pradžią Barboros kultui. 1711 m. Barboros palaikus perkėlus į Senosios Žagarės bažnyčios kriptą, prasidėjo viešas, kelis šimtmečius iki mūsų dienų besitęsiantis pamaldumas į Žagarės Mergelę, tikint, kad ji yra šventa. Žemaičių vyskupo M.Valančiaus iniciatyva pradėti fiksuoti prie Barboros palaikų patirti stebuklai, dabar jų fiksuota daugiau kaip 400. Dievo tarnaitės Barboros kūnas 1963 m. dingo, dabar bažnyčios rūsyje pastatytas simbolinis karstas, o 2005 m. Vatikane pradėtas Barboros Žagarietės beatifikacijos procesas. Skulptorius Romualdas Kvintas planuoja Žagarėje sukurti Barboros paminklą.
V.Žabarauskaitrė kilusi iš Žagarės, dažnai ten lankosi, todėl palaimintosios Barboros biografijos faktai, Žagarės krašto žmonių pamaldumas ir tikėjimas antgamtinėmis galiomis, iš kartos į kartą perduodami liudijimai įkvėpė V.Žabarauskaitę sukurti šįreliginių darbų ciklą. Susirinkusiems kolegoms, moksleiviams dailininkė pasakojo apie užvaldžiusias mintis, jausmus, kuriuos ji perkėlė į drobes. Ryškios spalvos atskleidžia temos tragizmą, daug rudos spalvos pabrėžia įvykių senumą. Žagarės bažnyčia, aukos, mirties ir skaistumo simboliai – paveikslų motyvai. Kaip sakė pati dailininkė, ši tema jos dar nepaleidžia, mintyse ir drobėse jau kuriami nauji paveikslai, skirti Barboros Žagarietės legendai.
Parodoje dar eksponuojama angelų ciklas,darbai šeimos šventumo, Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto tema.

GALERIJA